Spedycyjna obsługa towarów importowanych bardzo często wiąże się z nabyciem przez spedytora usług odprawy celnej, których koszt następnie refakturuje na gestora ładunku. Moje doświadczenie wskazuje na to, iż służbom księgowym przedsiębiorstw funkcjonujących w sektorze TSL nierzadko problem sprawia zagadnienie opodatkowania VAT usług w zakresie odpraw celnych towarów importowanych, które świadczone są na obszarze portu morskiego innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej („Usługi”).
Miejsce świadczenia Usług
Analizując przedmiotowe zagadnienie z perspektywy miejsca świadczenia należy zauważyć, iż przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług („VatU”) nie przewidują szczególnych przepisów określających miejsce świadczenia usług odprawy celnej. Wobec powyższego, w omawianym przypadku miejsce świadczenia Usług winno być określone na zasadach ogólnych, ujętych w przepisie art. 28b ust. 1 VatU. W myśl powyższej regulacji, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zatem w przypadku, gdy Usługa świadczona jest przez polskiego podatnika VAT na rzecz przedsiębiorcy posiadającego siedzibę działalności gospodarczej w Polsce, miejscem świadczenia Usług będzie terytorium Polski.
Usługi a właściwa stawka VAT
Skoro miejscem świadczenia Usług jest Polska, to Usługi podlegać będą opodatkowaniu według stawek VAT określonych w VatU i przewidzianych dla usług w zakresie odprawy celnej. W mojej ocenie usługi te należy zakwalifikować do usług bezpośrednio związanych z importem towarów, co oznacza, iż wysokość właściwej stawki VAT uzależniona jest od tego, czy wartość Usług wliczona została do podstawy opodatkowania VAT z tytułu czynności importu towarów. Jeżeli tak, to względem Usług zastosowanie znajdzie szczególna, 0% stawka VAT. Jeżeli natomiast wartość Usług nie zwiększa podstawy opodatkowania VAT z tytułu dokonanego importu towarów, Usługi należy opodatkować według podstawowej, 23% stawki VAT.
Podsumowanie
Podsumowując wskazać należy, iż miejscem świadczenia Usług jest terytorium Polski. Usługi podlegać będą zatem opodatkowaniu według stawek VAT określonych w VatU i przewidzianych dla usług w zakresie odprawy celnej. W mojej skoro przedmiotem Usług jest odprawa celna towarów w imporcie, to stanowią one usługi bezpośrednio związane z importem towarów. Oznacza to, iż w przypadku gdy wartość Usług wliczona została do podstawy opodatkowania VAT z tytułu importu towarów, Usługi podlegać będą opodatkowaniu według 0% stawki VAT. Jeżeli natomiast wartość Usług nie zwiększyła podstawy opodatkowania VAT z tytułu dokonanego importu towarów, Usługi należy opodatkować według podstawowej, 23% stawki VAT.