poniedziałek, 30 marca 2020

PODATNIKU PAMIĘTAJ - PRZYSŁUGUJE CI PRAWO DO OGRANICZENIA POBORU ZALICZEK NA PODATEK DOCHODOWY

Niezależnie od regulacji wprowadzonych w ramach pakietu zwanego tarczą antykryzysową, obowiązujące dotychczas przepisy przewidywały stosowne regulacje, których celem jest zapewnienie wsparcia podatnikom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Znajdą one zastosowanie także w okresie epidemii COVID – 19. 

Jedną z nich jest instytucja ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy.


KOMU PRZYSŁUGUJE PRAWO DO OGRANICZENIA POBORU ZALICZEK?

W świetle obowiązujących przepisów, podatnik może złożyć wniosek o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy, jeżeli uprawdopodobni, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu lub zysku przewidywanego na dany rok podatkowy. Regulacja ta dotyczy również zaliczek uiszczanych w formie uproszczonej. 

Podkreślenia wymaga, iż z wnioskiem o ograniczenie poboru zaliczek mogą występować zarówno podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, jak również podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych. Tym samym, bez znaczenia z perspektywy oceny dopuszczalności wniosku jest forma prawna podatnika - wnioskodawcy. 

JAKIE SĄ PRZESŁANKI OGRANICZENIA POBORU ZALICZEK?

Jak wskazałem powyżej, przesłanką ograniczenia przez organ podatkowy poboru zaliczek na podatek dochodowy jest uprawdopodobnienie przez podatnika, że zaliczki te byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od przewidywanego dochodu, jaki podatnik uzyska w danym roku podatkowym.

Wniosek o ograniczenie poboru zaliczek powinien być zatem należycie uzasadniony przez podatnika. Podkreślenia wymaga, iż choć sam stan epidemii wywołanej Koronawirusem i związane z nim ograniczenia obrotu gospodarczego mogą zostać uznane za ważny interes podatnika przemawiający za ograniczeniem poboru zaliczek, o tyle samo powołanie się na epidemię może okazać się niewystarczającą przesłanką do uzyskania pozytywnej decyzji organu podatkowego - należy także uzasadnić w jaki sposób epidemia wpłynęła na wyniki finansowe przedsiębiorstwa lub w jakim zakresie wpłynie na nie w przyszłości. 

KIEDY I DO JAKIEGO ORGANU NALEŻY SKIEROWAĆ WNIOSEK O OGRANICZENIE POBORU ZALICZEK?

Wniosek o ograniczenie poboru zaliczek można złożyć w każdym czasie z tym zastrzeżeniem, że nie mogą być nim objęte zaległości podatkowe, czyli - w analizowanym przypadku - nieopłacone zaliczki, których termin płatności upłynął. 

Właściwym organem podatkowym dla rozpatrzenia wniosku jest natomiast naczelnik urzędu skarbowego właściwego dla siedziby podatnika. 

ILE WYNOSI TERMIN ROZPATRZENIA WNIOSKU O OGRANICZENIE POBORU ZALICZEK?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami organ podatkowy powinien bez zbędnej zwłoki wydać decyzję w sprawie ograniczenia poboru zaliczek albo decyzję w sprawie odmowy udzielenia takiego ograniczenia, przy czym nie później niż w terminie miesiąca od dnia wszczęcia postępowania. W przypadku, gdy sprawa ma szczególnie skomplikowany charakter, decyzja taka powinna być wydana nie później niż w terminie dwóch miesięcy.

Biorąc pod uwagę panującą w kraju szczególną sytuację związaną z epidemią Koronawirusa, należy spodziewać się, iż decyzje w sprawie ograniczenia poboru zaliczek będą wydawane pod koniec upływu ww. terminów. 

PODATKOWE ASPEKTY TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ

Projekty ustaw obejmujące pakiet antykryzysowy w związku z epidemią COVID – 19 przechodzą obecnie przez proces legislacyjny. Część z nich trafiła już do Senatu, zaś pozostałe wciąż są przedmiotem prac sejmowych. W świetle zaistniałej sytuacji również poszczególne resorty opracowują stosowne akty wykonawcze mające na celu zapobieganie negatywnym konsekwencjom gospodarczym epidemii. Część z tych aktów już obowiązuje, pozostałe wejdą w życie w ciągu najbliższych kilku dni. 

Poniżej przedstawiam wykaz kwestii podatkowych, które unormowane zostały w aktach wykonawczych oraz projektach ustaw składających się na tarczę antykryzysową.

ODROCZENIE TERMINU PŁATNOŚCI POBRANYCH I NIEODPROWADZONYCH ZALICZEK NA PIT

Zakłady pracy będące płatnikami zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz płatnicy dokonujący świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście, a także płatnicy dokonujący świadczeń z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych, są upoważnione do przekazania pobranych zaliczek na rachunki bankowe właściwych urzędów skarbowych najpóźniej w dniu 01 czerwca 2020 r. 

Uprawnienie to jest jednak warunkowe – przysługuje wyłącznie płatnikom, którzy ponieśli ujemne skutki finansowe epidemii koronawirusa.

ODROCZENIE TERMINU ZAPŁATY PODATKU OD PRZYCHODÓW Z BUDYNKÓW

W przypadku podatników, którzy ponieśli ujemne skutki finansowe w związku z epidemią koronawirusa, a ich przychody w danym miesiącu są niższe o co najmniej 50% w stosunku do przychodów uzyskanych w analogicznym miesiącu poprzedniego roku podatkowego, termin na zapłatę podatku od budynków stanowiących środek trwały za miesiące marzec 2020 – maj 2020 ulega odroczeniu do dnia 20 lipca 2020 r. 

ODROCZENIE TERMINU PŁATNOŚCI PODATKU DOCHODOWEGO OD OSÓB PRAWNYCH

W przypadku podatników, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2018 r. i zakończy się przed 01 kwietnia 2020 r., termin na zapłatę podatku dochodowego od osób prawnych za ubiegły rok podatkowy został wydłużony do 31 maja 2020 r.

ODROCZENIE TERMINU ZŁOŻENIA ZEZNANIA CIT – 8 

W przypadku podatników, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2018 r. i zakończy się przed 01 kwietnia 2020 r., termin na złożenie zeznania CIT - 8 za ubiegły rok podatkowy został wydłużony do 31 maja 2020 r.

ODROCZENIE TERMINU ZŁOŻENIA ZEZNAŃ PIT 

W przypadku złożenia przez podatnika zeznania dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych po upływie terminu, nie później jednak niż w dniu 31 maja 2020 r., zeznanie takie traktowane będzie automatycznie jak złożone z oświadczeniem w przedmiocie czynnego żalu.

Innymi słowy, termin na złożenie właściwego zeznania PIT za ubiegły rok podatkowy został wydłużony do 31 maja 2020 r.

ODROCZENIE TERMINÓW ZADEKLAROWANIA TRANSAKCJI Z PODMIOTAMI ZAGRANICZNYMI

W przypadku podatników, których rok podatkowy zakończył się w okresie pomiędzy 31 grudnia 2019 r. a 31 stycznia 2020 r., termin na złożenie deklaracji IFT – 2R za zakończony rok podatkowy został wydłużony do końca piątego miesiąca roku podatkowego następującego po roku dokonania wypłaty należności na rzecz podmiotów zagranicznych.  

Odroczeniu uległ także termin na złożenie deklaracji ORD – U upływający w okresie od dnia 31 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r. W świetle nowych regulacji termin ten upływa piątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, za który deklaracje te są sporządzane. 

ODROCZENIE TERMINU RAPORTOWANIA O CENACH TRANSFEROWYCH

W przypadku podatników, którzy rozpoczęli rok podatkowy po 31 grudnia 2018 r. i zakończyli go przed 31 grudnia 2019 r. termin złożenia formularzy TPR – P oraz TPR – C uległ odroczeniu do dnia 30 września 2020 r.

ODROCZENIE TERMINU RAPORTOWANIA O SCHEMATACH PODATKOWYCH

W przypadku podatników zobligowanych do zgłoszenia schematu podatkowego, termin na dokonanie tej czynności nie rozpoczyna się, zaś rozpoczęty podlega zawieszeniu w okresie od dnia 31 marca 2020 r. do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii, nie później niż do 30 czerwca 2020 r.

ODROCZENIE TERMINU WEJŚCIA W ŻYCIE PRZEPISÓW O NOWYM JPK VAT

Odroczeniu do dnia 01 lipca 2020 r. uległ termin wejścia w życie przepisów wdrażających do polskiego porządku prawnego nowy wzór deklaracji JPK_V_7M oraz JPK_V_7K. 

ODROCZENIE WEJŚCIA W ŻYCIE PRZEPISÓW O PODATKU OD SPRZEDAŻY DETALICZNEJ

Odroczeniu ulegną przepisy ustawy z dnia 06 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej, które stosowane będą do przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych od dnia 1 lipca 2020 r.

MOŻLIWOŚĆ ROZLICZENIA STRATY PODATKOWEJ ROKU BIEŻĄCEGO POPRZEZ KOREKTĘ ZEZNANIA PODATKOWEGO ZA POPRZEDNI ROK PODATKOWY

W przypadku podatników, którzy z powodu epidemii COVID – 19 poniosą stratę podatkową za rok podatkowy, a ich przychody będą o co najmniej 50% niższe od przychodów uzyskanych w poprzednim roku podatkowym, mogą jednorazowo obniżyć o wysokość tej straty, nie więcej jednak niż o kwotę 5 mln zł, dochód uzyskany w poprzednim roku podatkowym. Powyższe dokonywane będzie w drodze korekty zeznania podatkowego za poprzedni rok podatkowy.

ZMIANA SPOSOBU KALKULACJI ZALICZEK NA PODATEK DOCHODOWY

W przypadku podatników będących małymi podatnikami, którzy w roku 2020 zadeklarowali uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, wprowadzono uprawnienie do rezygnacji – w trakcie roku podatkowego – z tej formy opodatkowania zaliczek. 

Warunkiem skorzystania z powyższego jest poniesienie przez podatnika negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu epidemii koronawirusa.

czwartek, 19 marca 2020

MATRYCA STAWEK VAT ZBLIŻA SIĘ WIELKIMI KROKAMI

W dniu 09 sierpnia 2019 r. uchwalona została ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw („Nowelizacja”). Podstawowym przedmiotem regulacji Nowelizacji jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego nowej matrycy stawek VAT oraz instytucji wiążącej informacji stawkowej.