W dniu 09 sierpnia 2019 r. uchwalona została ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw („Nowelizacja”). Podstawowym przedmiotem regulacji Nowelizacji jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego nowej matrycy stawek VAT oraz instytucji wiążącej informacji stawkowej.
Za wyjątkiem znowelizowanych stawek podatku od towarów i usług dla wydawnictw książkowych i prasowych, które weszły w życie z dniem 01 listopada 2019 r., matryca stawek VAT zacznie obowiązywać od 01 kwietnia 2020 r.
MATRYCA STAWEK VAT – CO TO WŁAŚCIWIE OZNACZA?
Na skutek wejścia w życie nowej matrycy stawek VAT, dojdzie do zmiany klasyfikacji towarów i usług dla celów VAT. Mianowicie, w przypadku materiałów budowlanych, klasyfikacja ta dokonywana będzie w oparciu o Polską Klasyfikację Obiektów Budowalnych, zaś w przypadku pozostałych towarów – na podstawie nomenklatury scalonej w rozumieniu rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/1776 z dnia 9 października 2019 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Z kolei usługi klasyfikowane będą dla celów VAT na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015).
Tym samym, 31 marca 2020 r. będzie ostatnim dniem klasyfikowania towarów i usług dla celów VAT w oparciu o Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU 2008).
MATRYCA STAWEK VAT – CEL NOWELIZACJI
Celem Nowelizacji w zakresie matrycy stawek VAT jest uproszczenie systemu stawek podatku od towarów i usług. Zastosowanie nomenklatury scalonej – jako systemu klasyfikacji towarowej Wspólnej Taryfy Celnej – do klasyfikacji towarowej dla celów VAT, ma wyeliminować rozbieżności interpretacyjne pomiędzy klasyfikacją dokonywaną dla celów podatku od towarów i usług oraz cła.
Co więcej, ten zabieg legislacyjny ma – w założeniu ustawodawcy – zapewnić prostotę i przejrzystość w stosowaniu stawek podatku od towarów i usług. Uproszczenia te wynikają z konstrukcji matrycy stawek VAT, która zapewnia objęcie jednolitą stawką VAT całych grup towarowych, wyselekcjonowanych w sposób przewidziany przez nomenklaturę scaloną.
MATRYCA STAWEK VAT – PRAKTYCZNE KONSEKWENCJE
Konsekwencją grupowania towarów według reguł określonych w nomenklaturze scalonej jest także generalne obniżenie stawek VAT na produkty podstawowe, wśród których na szczególną uwagę zasługują artykuły higieniczne i środki czystości oraz produkty dla niemowląt i dzieci, takie jak smoczki, pieluszki, czy żywność. Z dniem 01 kwietnia 2020 r. stawka podatku od towarów i usług właściwa dla tych produktów ulegnie bowiem obniżeniu z 8% do 5%.
WIĄŻĄCA INFORMACJA STAWKOWA
Ostatnią istotną zmianą wprowadzoną na mocy Nowelizacji jest wiążąca informacja stawkowa („WIS”). Jest to narzędzie ochrony podatnika analogiczne do funkcjonujących już w polskim porządku prawnym: wiążącej informacji akcyzowej (w przypadku akcyzy) oraz wiążącej informacji taryfowej (w przypadku cła).
WIS stanowi decyzję administracyjną wydawaną na wniosek podatnika, w której określone zostaną: rodzaj towaru lub usługi, ich właściwa klasyfikacja dla celów VAT oraz prawidłowa stawka podatku od towarów i usług. Co istotne, WIS będzie wiążąca dla organów podatkowych wobec podatników, na rzecz których została wydana, a – z pewnymi ograniczeniami – również dla innych podatników niż wnioskodawca.
Choć przepisy dotyczące matrycy stawek VAT co do zasady wejdą w życie dopiero z dniem 01 kwietnia 2020 r., możliwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie WIS przysługuje podatnikom już od 01 listopada 2019 r. Należy mieć jednak na uwadze, iż wnioski te mogą dotyczyć wyłącznie stanu prawnego obowiązującego od 01 kwietnia 2020 r.
W związku z wprowadzeniem nowej matrycy stawek VAT instytucja WIS stanowi atrakcyjne rozwiązanie dla podatników, którzy obracają towarami o szczególnej specyfice lub dokonują dostaw złożonych albo świadczą usługi o charakterze kompleksowym.