środa, 26 września 2018

CFC RULES: UWAGA NA UDZIAŁ W ZYSKU W PRZYPADKU MIĘDZYNARODOWEJ STRUKTURY KAPITAŁU

Od 1 stycznia 2015 r. ustawy o podatkach dochodowych przewidują dodatkowe źródło przychodu polskich rezydentów podatkowych, w postaci dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych („CFC”), które podlegają opodatkowaniu w Polsce według 19% stawki podatku („CFC Tax”). Obliczając CFC Tax należy pamiętać, iż ustalając udział w zysku CFC nie uwzględnia się udziałów, jakie w CFC posiadają udziałowcy lub akcjonariusze niebędący polskimi rezydentami podatkowymi. 

sobota, 22 września 2018

PRZEZNACZENIE ZYSKU SPÓŁKI OSOBOWEJ NA KAPITAŁ ZAPASOWY NIE PODLEGA PCC

W swojej praktyce zawodowej coraz częściej spotykamy się z zapytaniami Klientów, dotyczącymi konsekwencji podatkowych przeznaczenia czystego zysku wypracowanego w skali roku obrotowego przez spółkę osobową, na jej kapitał zakładowy. Wątpliwości Klientów w tym obszarze skupiają się wokół opodatkowania takiego przedsięwzięcia podatkiem od czynności cywilnoprawnych („PCC”) z tytułu zmiany umowy spółki.

sobota, 15 września 2018

PROBLEMATYKA OPODATKOWANIA USŁUG TYPU MANAGEMENT FEE

Cechą charakterystyczną aktywności gospodarczej dużych grup kapitałowych o zasięgu globalnym, jest posiadanie w swoim portfelu spółek odpowiedzialnych za świadczenie usług wewnątrzgrupowych. Ma to na celu minimalizację konieczności korzystania z rozwiązań outsourcingowych, a w konsekwencji – zwiększenie obrotów i przepływu gotówki wewnątrz grupy kapitałowej. Wśród powszechnie stosowanych mechanizmów typu intra – group, wyróżnić należy przede wszystkim: usługi w obszarze research and development, aktywność centrów usług wspólnych, brand management, a w zakresie finansowania – cash pooling. Popularnym instrumentem są także usługi związane ze wsparciem procesów zarządzania i bieżącą działalnością spółek ulokowanych w grupie kapitałowej, potocznie zwane usługami typu management fee („Management Fee”). 

środa, 12 września 2018

OPŁATY LOKALNE NALICZANE PRZEZ ZAGRANICZNYCH ARMATORÓW KONTENEROWYCH – SKUTKI W VAT

Powszechną praktyką przyjętą w żegludze kontenerowej jest naliczanie przez armatorów tzw. opłat lokalnych, związanych z portową obsługą kontenera powierzonego armatorowi do przewozu („Opłaty lokalne”). Zakres Opłat lokalnych jest zróżnicowany, w zależności od państwa załadunku lub rozładunku kontenera. Wśród Opłat lokalnych naliczanych gestorom ładunków przez armatorów w polskich portach morskich wyróżnić należy między innymi: (i) opłaty portowe związane z przeładunkiem i obsługą kontenera w porcie (Terminal handling ch. destination), (ii) opłatę gwarancyjną za kontener (Container guarantee charge), (iii) opłatę za plombowanie kontenera (Sealing charge), (iv) opłatę za inspekcję i przegląd kontenera (Container inspection fees and survey fees), (v) opłaty ISPS (ISPS – Destination Surcharge), (vi) opłatę za inspekcję osprzętowania (Equipment Inspection Charge) oraz (vii) opłatę za wystawienie kwitu wydawczego (Delivery Order Fee). 

wtorek, 11 września 2018

NIEODPŁATNE PRZEKAZANIE PRÓBEK – SKUTKI W VAT

Powszechną praktyką sieci handlowych jest nieodpłatne przekazywanie klientom próbek produktów, oferowanych na co dzień w sklepach należących do sieci. Celem powyższego, jest zachęcenie klientów do nabycia określonych towarów handlowych. Częstym problemem, z jakim spotykamy w bieżącym doradztwie na rzecz przedstawicieli sektora retail, jest kwalifikacja czynności przekazania próbki pod kątem VAT.

poniedziałek, 10 września 2018

DORADZTWO TRANSAKCYJNE JEST KOSZTEM POŚREDNIM

Prowadzone przeze mnie w ostatnim czasie badania due diligence oraz audyty podatkowe spółek kapitałowych, wykazują duży problem służb księgowych z prawidłową kwalifikacją podatkową wydatków związanych z transakcjami w obszarze fuzji i przejęć („M&A”). Często dostrzeganą przeze mnie praktyką jest alokowanie wydatków na usługi doradcze (np. doradztwo podatkowe, usługi prawne, doradztwo związane z finansowaniem) zakupione w związku z nabyciem udziałów w spółce, do kosztów podatkowych zwiększających wartość nabytych udziałów, tj. zwiększających koszty uzyskania przychodów w przypadku ich odpłatnego zbycia. 

niedziela, 9 września 2018

DOSTARCZONO FAKTURĘ, A TOWAR NIE DOJECHAŁ - SKUTKI W VAT

Z działalnością w obszarze sektora retail ściśle związana jest wymiana licznych dokumentów księgowych pomiędzy sieciami handlowymi, a dostawcami. Mnogość dostaw dokonywanych w skali okresu rozliczeniowego, rabatowanie oraz liczne obniżki cen podyktowane wadliwością towarów, nierzadko wiążą się z omyłkowym wystawieniem faktury przez dostawcę. W toku działalności sieci handlowej zdarzają się także przypadki, w których sieć („Podatnik”) otrzymuje od podatników posiadających siedziby w innych niż Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej („Kontrahenci”) faktury dokumentujące wewnątrzwspólnotową dostawę towarów („WDT”), przy czym mimo wystawienia takich faktur, towary będące ich przedmiotem czasem nie zostają dostarczone przez Kontrahenta („Faktury”). 

środa, 5 września 2018

WEWNĄTRZUNIJNE PRZEMIESZCZENIE KADŁUBA STATKU - SKUTKI W VAT

Częstą praktyką realizowaną dziś w sektorze stoczniowym jest formuła kontraktu na budowę statku („SBC”) realizowana w ten sposób, że część konstrukcji (np. kadłub) budowana jest w jednym zakładzie produkcyjnym, zaś pozostałe elementy – w innych. Przedmiotem dzisiejszej publikacji jest właśnie sytuacja, w której stocznia prowadząca działalność w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej („Podatnik unijny”) zleca przedsiębiorcy stoczniowemu zarejestrowanemu w Polsce w charakterze podatnika VAT czynnego i posiadającemu tu zakład produkcyjny („Podatnik”) wybudowanie kadłuba statku morskiego („Kadłub”), a następnie – dokonanie jego dostawy do siedziby Podatnika unijnego. Obaj podatnicy są zidentyfikowani w charakterze podatników VAT UE. 

wtorek, 4 września 2018

IMPORT TOWARÓW Z CHIN DO POLSKI TRANZYTEM PRZEZ NIEMCY – SKUTKI W VAT

Istotnym składnikiem obrotu w polskich sieciach handlowych są towary importowane z Chin. Jednym z najbardziej eksploatowanych hubów przeładunkowych dla towarów azjatyckich jest Hamburg. Dlatego też, w tej publikacji przedstawione zostaną zasady opodatkowania VAT dostawy do Polski towarów importowanych z Chin, tranzytem przez Niemcy.